Rodzaje aparatów ortodontycznych

aparat ortodontyczny

Leczenie ortodontyczne może wiązać się z koniecznością zastosowania aparatów stałych lub wyjmowanych. W tym artykule przyglądamy się bliżej wariantom, oferowanym przez współczesne gabinety ortodontyczne.

Na czym polega skuteczne leczenie ortodontyczne przy wykorzystaniu aparatu?

Pierwszym krokiem zawsze powinna być właściwa diagnoza. Podczas konsultacji wstępnej specjaliści wykonują więc badania obrazowe, będące dla nich źródłem cennej wiedzy. W ten sposób mogą dowiedzieć się, jak zbudowana jest jama ustna konkretnego pacjenta. Następnie ortodonta proponuje pacjentowi konkretne działania i precyzyjnie tłumaczy, na czym polega leczenie ortodontyczne z pomocą aparatu. Specjalista zapoznaje także osobę z rodzajami aparatów ortodontycznych.

Jakie aparaty ortodontyczne mamy do wyboru?

Współczesna ortodoncja oferuje takie rozwiązania, jak m.in.:

  1. aparat ortodontyczny stały metalowy

Standardowa opcja, w której zamki są mocno widoczne.

  1. aparat estetyczny

Takie aparaty mogą być wykonane z kompozytów, porcelany lub kryształów, zbliżonych kolorystycznie do koloru zębów.

  1. aparat samoligaturujący

W miejscu tradycyjnych ligatur stosuje się specjalne klapki. W efekcie leczenie jest krótsze i wymaga mniejszej liczby wizyt w gabinecie

  1. aparat Nanca (płytka podniebienna)

Cementuje się go na zębach trzonowych. Model pozwala utrzymać zęby trzonowe w pożądanej pozycji, zwiększając ich zakotwiczenie.

  1. płytka Schwarza

Popularny typ aparatów wyjmowanych, pozwalający rozszerzyć górne i dolne łuki zębowe stosowany u dzieci i młodzieży

  1. Hyrax – aparat mocowany na zębach trzonowych. Aparat jest stopniowo rozkręcany i pozwala na kontrolowane rozszerzenie górnego łuku zębowego. Stosowany u dzieci, młodzieży i dorosłych pacjentów

Oraz wiele innych aparatów dostosowanych do wady zgryzu.

Rodzaje aparatów ortodontycznych należy dobierać z myślą o problemie konkretnego pacjenta. Nowoczesne możliwości pozwalają uwzględnić także jego preferencje estetyczne. Szczególnie ciekawą opcją jest aparat Invisalign, który jest niemal niewidoczny, pozwala na proste utrzymanie higieny jamy ustnej i precyzyjne zaplanowanie leczenia. Tę oraz wcześniej wspomniane opcje oferuje m.in. klinika Varsovia Dental.

Give a Comment