Rezonans magnetyczny z kontrastem: zastosowanie, procedura i aspekty bezpieczeństwa przy wykorzystaniu środków kontrastowych w diagnostyce obrazowej.

Rezonans magnetyczny z kontrastem jest badaniem, dzięki którym możemy uwidocznić tkanki oraz struktury znajdujące się w pobliżu. Kontrast jest podawany pacjentowi dożylnie, co oznacza konieczność założenia wenflonu. Bywają także sytuacje, że preparat podawany jest miejscowo zastrzykiem.

Co przed wizytą u lekarza?

Do niektórych procedur warto się przygotować. Podobnie jest z rezonansem magnetycznym z kontrastem. przeważnie lekarz zaleci, by wcześniej zrobić nadanie krwi. Ma ono na celu określenie poziomu kreatyniny. Oprócz tego powinniśmy zatroszczyć się o to, żeby w naszym ubraniu nie było metalowych elementów. Jak łatwo się domyślić do bezwzględnych przeciwwskazań można zaliczyć więc np. posiadanie aparatu ortodontycznego, rozrusznika serca, sztucznych zastawek czy posiadanie implantów ortopedycznych. Badania nie można wykonywać, gdy osoba jest w ciąży (pierwszy trymestr). Do przeciwwskazań zaliczymy także choroby nerek oraz alergie na kontrast.

Na czym polega rezonans magnetyczny z kontrastem?

To nieinwazyjne badanie pozwala zweryfikować stan struktur wewnętrznych. Dzięki podaniu kontrastu można zaobserwować je z wysoką dokładnością, bo sprawia on, że tkanki są lepiej uwidocznione. Preparat, którym przeważnie są związki żelaza lub gadolin sprawia, że wzmacnia się sygnał emitowany przez komórki. Fale elektromagnetyczne są odbierane przez wyspecjalizowany sprzęt, który wynik przedstawia w formie obrazu. W profesjonalny sposób rezonans magnetyczny z kontrastem wykonamy m.in. w radiomedica.pl.

Wykorzystanie rezonansu magnetycznego z kontrastem

To popularna metoda, którą stosuje się w wielu różnorodnych procesach diagnostycznych. Na takie badanie kieruje się m.in. osoby z chorobami nowotworowymi oraz z chorobami układu ruchu. Oprócz tego rezonans magnetyczny jest zalecamy w leczeniu i diagnostyce chorób układu nerwowego. Do tej grupy zaliczymy m.in.

  • stwardnienie rozsiane;
  • różnorodne choroby otępienne;
  • nowotwory mózgu;
  • różnorodne zaburzenia neurologiczne.

Badanie pozwala także ocenić urazy układu ruchu. Jest niezwykle uniwersalne, bo można przeprowadzić je w różnych częściach ciała. W ten sposób wykrywa się więc nowotwory oraz stany zapalne tkanek miękkich. MRI z kontrastem może dotyczyć także diagnostyki guzów serca, chorób dużych naczyń, chorób laryngologicznych, udarów i wielu innych.

Czy badanie jest bezpieczne?

Wcześniej wspomniane wykonanie wcześniejszego badania krwi oraz upewnienie się, że osoba nie jest w ciąży oraz nie posiada metalowych elementów to najważniejsze kwestie bezpieczeństwa. Podany kontrast jest substancją bezpieczną. Może jednak wywołać u pacjenta lub pacjentki pewne skutki niepożądane, takie jak nudności czy zaburzenia smaku. Aby uniknąć ewentualnych reakcji najpierw wykonuje się próbę alergiczną, która polega na niewielkim podaniu kontrastu. W ten sposób można zweryfikować, czy osoba nie jest uczulona na preparat.

Give a Comment