Jak działa kołdra obciążeniowa i czy każdy może z niej korzystać

Produkty sensoryczne występują coraz częściej jako element terapii dzieci i dorosłych – są polecane przez terapeutów jako sposób na łagodzenie stresu i stanów lękowych. Sztandarowym produktem tego typu, pomagającym tysiącom osób w niwelowaniu dokuczliwych objawów depresji i innych schorzeń, jest kołdra obciążeniowa. Jak działają tego typu produkty i czy mogą być stosowane przez absolutnie każdego?

Kołdry obciążeniowe i ich właściwości

Czym różni się kołdra obciążeniowa od zwykłej kołdry? To proste – podstawową różnicą jest jej wypełnienie. Kołdra tego rodzaju nie jest wypełniona puchem ani syntetycznym wsadem, tylko antyalergicznym, naturalnym żwirkiem lub szklanym granulatem. Kołdry obciążeniowe są również dużo cięższe od swoich tradycyjnych odpowiedników, a ich wagę dobiera się indywidualnie do ciężaru użytkownika. Szacuje się, że waga takiej kołdry powinna stanowić ok. 10-15% masy ciała osoby, która będzie jej używać – zapewnia to optymalny docisk podczas odpoczynku i jest sekretem komfortu, zapewnianego przez ten produkt. Dzięki swojej masie i otulającemu uczuciu, jakie zapewniają użytkownikom, kołdry obciążeniowe skutecznie pomagają zwalczać stres, uczucie niepokoju i napięcia, przez co pozytywnie wpływają na jakość wypoczynku po szkole lub pracy.

Czy każdy może korzystać z kołdry obciążeniowej?

Zakres użytkowania kołder sensorycznych, jak i potencjalna grupa docelowych użytkowników są bardzo szerokie, ale mimo to nie można powiedzieć, że kołdra obciążeniowa jest produktem całkowicie uniwersalnym i dla każdego. Przede wszystkim, najlepiej jest skonsultować potrzebę jej stosowania ze swoim terapeutą – pomoże on podjąć decyzję o tym, czy kołdra sensoryczna może być pomocna w terapii pacjenta, ale również podpowie, jaką powinna mieć wagę w jego przypadku.

Najbardziej powszechnym typem produktów sensorycznych jest kołdra obciążeniowa dla dorosłych, ale ten rodzaj wspomagania terapii może być z powodzeniem stosowany również u dzieci (nie zaleca się jednak stosowania tego produktu u maluchów poniżej 2. roku życia). W jakich przypadkach kołdra obciążeniowa dla dzieci może być szczególnie przydatna? Oto kilka przykładów:

  • niepokój i stany lękowe
  • trudności z zasypianiem
  • objawy związane z zespołem aspergera, ADHD
  • problemy z koncentracją i utrzymaniem uwagi

Warto też nadmienić, że początkującym użytkownikom kołder sensorycznych zaleca się, aby w okresie adaptacyjnym korzystali z produktu przez kilkadziesiąt minut dziennie – np. podczas poobiedniego relaksu, czy w celu łagodzenia ataku lęku. Kołdra obciążeniowa jest stosowana również jako podstawowe nakrycie podczas całonocnego wypoczynku, ale głównie przez osoby, które wymagają większej siły docisku w czasie snu. Więcej na temat stosowania kołder i ich właściwości można przeczytać na stronie sensoric.pl.

Źródło: https://sensoric.pl/

Give a Comment