Styropian XPS i EPS – który z tych dwóch typów styropianu będzie lepiej izolował przed wodą

Podczas wyboru płyt styropianowych do izolacji, staramy się porównać ze sobą produkty w taki sposób, żeby kupić najbardziej opłacalną opcję. Jedna z najważniejszych decyzji dotyczy typu styropianu. Co lepiej wybrać – styropian ekspandowany czy ekstrudowany?

Skuteczność styropianu XPS i EPS – co pokazują testy?

Aby zbadać nasiąkliwość każdego z tych materiałów, wystarczy wstrzyknąć barwną ciecz do produktu i przekonać się, co się stanie. W przypadku styropianu EPS ciesz przeważnie rozchodzi się po porowatej strukturze. Odpowiada za to technologia produkcji tego rozwiązania. Materiał zostaje spieniony, a następnie zbity w bloki, które tnie się na płyty. XPS zachowuje się zupełnie inaczej. Zwarta struktura takiego produktu przeciwdziała nasiąkaniu wodą. Przyczyn również należy upatrywać w procesie produkcyjnym. Płyty styropianowe XPS są więc wyraźnie mniej porowate, gładsze i przedstawiają lepszą wodoodporność.

Czy styropian XPS zawsze będzie lepszym rozwiązaniem?

Styropiany XPS to zaawansowane produkty, dzięki którym możemy skutecznie zabezpieczyć te części konstrukcji, które szczególnie mocno narażone są na działanie wody. Sprawdzą się więc np. do izolacji:

  • elewacji
  • fundamentów

Płyty styropianowe EPS nie zawsze będą złą opcją. Zaawansowane warianty styropianu EPS, zachęcają atrakcyjnymi parametrami i przystępnymi cenami. Warto więc porównywać konkretne parametry, takie jak np. współczynnik przenikania ciepła czy wytrzymałość na ściskanie, niż z góry zakładać wyższość konkretnego typu rozwiązania.

 

Give a Comment