Co wpływa na koszt instalacji fotowoltaicznej?

Zainteresowanie jakie wzbudza fotowoltaika rośnie z każdym rokiem. Ekologiczny i jednocześnie oszczędny system wzbudza zainteresowanie wielu osób budujących dom czy szukających energetycznej alternatywy. Zanim jednak instalacja przyniesie oszczędności trzeba będzie w nią zainwestować i tutaj pojawia się pytanie o to jaki jest koszt instalacji fotowoltaicznej i co będzie wpływać na jego wysokość.

Fotowoltaika – ceny wyznacznikiem jakości?

Cena instalacji fotowoltaicznej w przypadku budynków jednorodzinnych powinna się zmieścić w zakresie 15-25 tysięcy złotych. Nie da się jednoznacznie określić ile kosztuje fotowoltaika, ponieważ istnieją pewne czynniki, które będą decydować ostatecznie o ponoszonych kosztach. Dlatego wskazanie orientacyjnej kwoty może być tutaj pewną wskazówką dla inwestora.

Oczywiście cena będzie również pewnym wyznacznikiem jakości, jeśli okaże się, że wykonawca proponuje podejrzanie niską cenę trzeba będzie uważać na takie oferty, ponieważ może to oznaczać wykonanie instalacji niskiej jakości.

Od czego zależeć będzie cena instalacji fotowoltaicznej?

W momencie, gdy wybierana będzie instalacja fotowoltaiczna, cena powinna być uzależniona od kilku kluczowych czynników, które wpłyną ostatecznie na koszt fotowoltaiki. Na uwadze można mieć takie kwestie jak:

  • wielkość domu,
  • potrzeby rodziny,
  • wybrany rodzaj paneli,
  • cena inwentera,
  • okablowanie,
  • uzyskane dofinansowanie.

Można mówić o licznych czynnikach, które mogą mieć wpływ na ostateczny koszt inwestycji jaki będzie trzeba ponieść. Niezależnie od tego, gdy będzie wybierana fotowoltaika, cena jaką trzeba za nią zapłacić będzie swego rodzaju inwestycją. Można bowiem oczekiwać, że po latach taka inwestycja przynosić będzie zyski. Koszty w pewnym momencie się zwrócą a instalacja zacznie na siebie zarabiać, nie będzie bowiem trzeba płacić za energię elektryczną z sieci. Dlatego również warto wybrać instalację wysokiej jakości, która będzie dobrze służyć przez wiele lat bez konieczności wymiany najważniejszych komponentów.

 

Źródło: https://fotowoltaikapuck.pl/

Give a Comment