Sukulenty – wszystko co warto wiedzieć

Czym są sukulenty i jakie są najpopularniejsze ich rodzaje?

Sukulenty to rośliny idealnie przystosowane do życia w warunkach, w których ciężko jest o regularny dostęp do świeżej i czystej wody. Z tego też względu jej nadmiar gromadzą w specjalnie wykształconej tkance łącznej, z której w razie potrzeby mogą czerpać minimalną ilość wilgoci.
Mając na względzie ilość i miejsce gromadzenia wody przez sukulenty, można podzielić je na:

 • łodygowe,
 • liściowe,
 • korzenne.

Sukulenty tak naprawdę są spotykane niemal na całym świecie (z wyłączeniem obszarów o bardzo niskich temperaturach, których nie są w stanie przetrwać), a zdecydowanie najpowszechniej spotykane są na pustyniach i półpustyniach. Ze względu na charakterystyczne warunki, w jakich bytują, ich metabolizm jest bardzo słaby. Znaczna część roślin wyposażona jest w kolce – mniejsze bądź większe, w zależności od konkretnego rodzaju, których głównym zadaniem jest ich ochrona przed zwierzętami, poszukującymi w roślinach źródła ugaszenia pragnienia.
Wiele sukulentów jest powszechnie spotykanych w wielu domach. Są to przede wszystkim odmiany:

 • wilczomleczowate,
 • gruboszowate,
 • agawowate,
 • przypołudnikowate,
 • kaktusowate.

Najpopularniejszymi sukulentami, spotykanymi najczęściej w domach są kaktusy oraz aloes (który poza swoim estetycznym wyglądem zachwyca również właściwościami kojącymi i wspomagającymi regenerację tkanek).

Idealne sukulenty do domu

Sukulenty są roślinami cieszącymi się dużą popularnością. Ich uprawa jest nie tylko prosta i niezbyt wymagająca, a przy tym same rośliny doskonale będą się prezentowały w każdym wnętrzu. Oczywiście najpopularniejszym sukulentem domowym jest kaktus. Poza nim dużym zainteresowaniem cieszy się również aloes, o bardzo charakterystycznych zielonych i mięsistych liściach. Co ciekawe, jest to nie tylko estetyczna ozdoba, ale również wartościowa roślina, która w swoich liściach gromadzi sok, który podobnie jak miąższ ma bardzo szerokie zastosowanie w kosmetyczce i pielęgnacji.
W ostatnim czasie dużym zainteresowaniem cieszą się doniczkowe sukulenty takie jak zamiokulkas czy starzec Rowleya (choć ich wyjątkowy wygląd mógłby nie wskazywać na to, że oba przypadku zaliczają się do tej grupy roślin).

Zasady uprawy doniczkowych sukulentów

Sukulenty doniczkowe lubią miejsca dobrze nasłonecznione, a do wzrostu i rozwoju wystarczają im niewielkie ilości wody. W czasie wzrostu rośliny (czyli latem i wiosną) wato zadbać o to, by znajdowała się w miejscach ciepłych o możliwie jak najwyższej temperaturze otoczenia. Natomiast w czasie wegetacji, przypadającej na okres jesienny i zimowy sukulentom sprzyjają zdecydowanie niższe temperatury. Podłoże w doniczce powinno być lekkie i przepuszczalne (co uchroni korzenie rośliny przed gniciem), w okresie letnim dodatkowo wzmocnione odpowiednim nawozem. Nie są to specjalnie wygórowane wymagania, a pozwalają roślinie rosnąć efektywniej, dzięki czemu prezentuje się doskonale, ciesząc się nienaganną kondycją.
Podłoże do sukulentów można zakupić w gotowej formie w sklepie ogrodniczym bądź pokusić się o samodzielnie przygotowanie takiej mieszanki w domowych warunkach. W tym celu wystarczy uniwersalną ziemię zmieszać ze żwirem (opcjonalnie keramzytem) oraz dodać piasek gruboziarnisty, którego granulacja jest większa niż 1 mm. Idealne proporcje do stworzenia mieszanki pod uprawę sukulentów to:

 • jedna porcja wyprażonej w wysokiej temperaturze ziemi uniwersalnej (dzięki temu usunięte zostają z niej wszelkie zalążki pasożytów),
 •  jedna porcja żwiru lub keramzytu z dodatkiem wyprażonego piasku.
  Sukulenty są roślinami, które bardzo dobrze radzą sobie w zasadzie na każdym podłożu, chociaż często można się spotkać z opiniami mówiącymi o tym, że idealne pod ich uprawę są podłoża o kwaśnym pH.

Jak podlewać sukulenty?

Sukulenty są roślinami, które nie wymagają częstego podlewania, a ilość wody im dostarczanej powinna być niewielka. Wbrew pozorom to nadmiar wody, a nie jej brak jest najbardziej szkodliwy dla sukulentów. Ziemia nie może być stale mokra bądź choćby wilgotna. W czasie wiosny i lata, sukulenty wystarczy podlewać nie częściej niż raz w tygodniu, natomiast jesienią i zimą wystarczy robić to raz w miesiącu (ograniczenie podlewania należy rozpocząć pod koniec października lub na początku listopada). Do podlewania sukulentów najlepsza będzie deszczówka bądź przegotowana woda z kranu.

Jak wybrać dobre stanowisko dla sukulentów?

Latem i wiosną, ze względu na to, że jest to pora intensywnego wzrostu sukulentów, powinny się one znajdować w możliwie jak najbardziej nasłonecznionym i najcieplejszym miejscu. Umieszczone w tym czasie w chłodnym pomieszczeniu, z niewielką ilością słońca nie tylko nie będą kwitły, ale również i ich liście oraz błędy będą ulegały nieestetycznym odbarwieniom. Zimą powinny znajdować się w miejscach nieco chłodniejszych, jednak w dalszym ciągu dość dobrze oświetlonych.

Sukulenty a zraszanie

Choć wiele sukulentów niezbyt dobrze znosi nadmierną wilgoć, to jednak znaczna część z nich (a już szczególnie kaktusy) lubi delikatne zraszanie. Do spryskiwania sukulentów, podobnie jak do ich nawadniania należy zastosować wodę o kwaśnym odczynie. Zraszanie powinno być wykonywane nocą bądź wczesnym rankiem (nie należy jednak robić tego zbyt często). Warto przy tym mieć na uwadze, że spryskiwanie sukulentów przy zbyt wysokich temperaturach może się przyczyniać do powstania oparzelin na wierzchniej warstwie liści bądź pędach rośliny.

Sukulenty a nawożenie

Pomimo tego, że sukulenty są roślinami idealnie przystosowanymi do funkcjonowania w jałowym podłożu, warto takie rośliny regularnie nawozić. Do tego najlepsze będą rozpuszczalne w wodzie koncentraty nawozowe, opcjonalnie płynne środki odżywcze, w których składzie znajdują się znaczące ilości potasu oraz fosforu. Warto przy tym zwrócić uwagę na to, by nawóz nie zawierał zbyt dużej ilości azotu, przez który roślina nadmiernie wzrasta, przy jednoczesnym zablokowaniu jej kwitnienie i zahamowaniu wytwarzania ochronnej warstwy woskowej na liściach.
Nawożenie sukulentów powinno być wykonywane w czasie intensywnego wzrostu rośliny – od początku maja do końca sierpnia, stosując małe dawki co dwa lub trzy tygodnie.

Dlaczego sukulenty gubią liście?

Gubienie liści nie jest naturalnym stanem rzeczy dla sukulentów. Taki stan rzeczy może być związany między innymi:

 • ze zbyt małą ilością światła,
 • z nadmiernym podlewaniem,
 • ze zbyt małą w stosunku do wielkości rośliny donicą,
 • z nieodpowiednią temperaturą otoczenia,
 • z wiekiem rośliny.

Gdy tylko sukulent zacznie gubić swoje liście, warto przyjrzeć się warunkom jego przechowywania, aby jak najszybciej ustalić i wyeliminować przyczynę takiego stanu rzeczy.

Dlaczego warto mieć sukulenty w domu?

Sukulenty do rośliny niezwykle wytrzymałe, nasycone zielenią, przez co są doskonałą dekoracją idealnie pasującą do każdego pomieszczenia. Dodatkowo ich różnorodność form i rozmiarów sprawia, że sprawdzą się bardzo dobrze zarówno w małych, jak i w większych pomieszczeniach. Dodatkowo ich uprawa nie jest zbyt wymagająca, przez co każdy (nawet jeśli uważa się za osobę niemającą ręki do kwiatów) bez większych obaw może hodować taką roślinę w swoim domu.

Give a Comment