Profesjonalna kadra i dobrze skonstruowany program nauczania – bez tego trudno wyobrazić sobie nowoczesne placówki edukacyjne. Aby zajęcia były angażujące i rzeczywiście interesowały uczniów w takich miejscach nie może zabraknąć też odpowiednich pomocy edukacyjnych. Właściwie użyte mogą wesprzeć wysiłki nauczyciela i znacznie przyspieszyć przyswajanie wiedzy przez młode osoby. Na jakie fachowe produkty mogą liczyć instytucje poszukujące sprawdzonego wyposażenia?
Sprawdzone pomoce dydaktyczne z chemii
Plansze ścienne to jedne z najpopularniejszych pomocy edukacyjnych, używanych do nauki różnych przedmiotów w szkołach i innych placówkach zajmujących się nauczaniem. Zastosowanie znajdują także podczas lekcji chemii. Wisząca na ścianie plansza z układem okresowym pierwiastków to coś, bez czego trudno wyobrazić sobie pracownię chemiczną. Takie pomoce dydaktyczne z chemii mogą dotyczyć też innych zagadnień. W dobrych sklepach oferujących profesjonalne wyposażenie naukowe znajdziemy plansze przedstawiające np.:
- skale elektroujemności
- budowę materii
- tabelę rozpuszczalności wodorotlenków i soli
Podmioty, które chcą postawić na zróżnicowane wyposażenie pracowni chemicznej powinny zaopatrzyć się także w modele. Solidne, starannie wykonane pomoce naukowe będą stanowiły doskonałe dopełnienie zajęć. Do ciekawych przykładów modeli chemicznych można zaliczyć modele przestrzenne do budowy atomów według Bohra, magnetyczne zestawy tablicowe do chemii organicznej i nieorganicznej czy kompaktowy zestaw konstrukcyjny przestawiający węglowodory. Praca z takimi modelami pozwala na zmienianie konfiguracji poszczególnych elementów, co pozwala nauczycielowi w atrakcyjny sposób przedstawić teorię zawartą w podręczniku.
Placówki edukacyjne, chcące zaszczepić w uczniach pasję do chemii, z powodzeniem mogą wykorzystać zestawy reagentów chemicznych, paski wskaźnikowe, pakiety do badania zasadowości wód czy do badania zawartości azotanów w wodzie itp.
Wyposażenie pracowni chemicznej – pomoce multimedialne
Nowoczesne placówki mogą postawić także na interaktywne artykuły dydaktyczne, takie jak np. plansze przeznaczone do tablicy multimedialnej. Zawierają materiały w postaci filmów, trójwymiarowych modeli, ilustracji, fotografii, ćwiczeń, gier i innych interaktywnych zasobów. Takie pomoce dydaktyczne mogą przybliżać różnorodne zagadnienia, np. te związane z wewnętrzną budową materii, gazami, roztworami wodnymi itp.
Multimedialne wyposażenie pracowni chemicznej może mieć też formę wirtualnych laboratoriów przyrodniczych. W tych interaktywnych materiałach znajdziemy zagadnienia z zakresu podstawowego i rozszerzonego, w tym animowane symulacje czy filmy z doświadczeń chemicznych. Bogaty wybór multimedialnych pomocy oraz innych nowoczesnych akcesoriów oferuje m.in. Jangar.