Pompy ciepła powietrze-woda wykorzystywane są do ogrzewania domu lub innego budynku. System pompy ciepła powietrze/woda może również działać w odwrotnym kierunku, aby utrzymać klimatyzację, wykorzystując zewnętrzne źródła wody, takie jak rzeki lub jeziora. Te ekologiczne rozwiązania cieszą się coraz większą popularnością, nie tylko ze względu na ochronę środowiska, ale również ze względu na ekonomiczną opłacalność.
Jak działają pompy ciepła powietrze-woda?
Ciekły czynnik, który przenosi ciepło, to zazwyczaj woda lub solanka, podczas gdy drugim ciekłym czynnikiem, który absorbuje ciepło, może być roztwór niezamarzający. Energia padająca może pochodzić z zasobów naturalnych, takich jak promieniowanie słoneczne, geotermalne źródła gruntowe lub woda gruntowa o temperaturze otoczenia.
W systemie z zamkniętą pętlą, ciekły czynnik zawiera roztwór środka przeciw zamarzaniu i jest uszczelniony przez pompę i z powrotem do zbiornika, gdzie jest w ciągłym obiegu bez mieszania z płynami zewnętrznymi. W systemie z wymianą bezpośrednią, dwie pętle cieczy są wykorzystywane w taki sposób, że płyn pompy ciepła jest przechowywany w zbiorniku wewnętrznym. Jedna pętla znajduje się na zewnątrz budynku i składa się z roztworu środka zapobiegającego zamarzaniu, podczas gdy druga pętla, również zawierająca roztwór środka zapobiegającego zamarzaniu, krąży w budynku poprzez wymiennik urządzenia.
Nie tylko pompy ciepła powietrzne. Jakie rozwiązania są montowane w takich miejscowościach jak Brzeg i Opole?
Gruntowa pompa ciepła jest również nazywana geotermalną pompą ciepła, ponieważ czerpie energię z ziemi, która działa jako zbiornik energii cieplnej. Technologia ta wykorzystuje temperaturę ziemi na głębokości około 4 do 15 stóp. System gruntowej pompy ciepła tworzy zakopana pętla składająca się z kilkuset stóp rury otoczonej cieczą.
Pompy ciepła powietrzne i pompy ciepła powietrze woda – komu powierzyć wykonanie takich instalacji w Brzegu i Opolu
Warto pamiętać, że pompy ciepła powietrzne i pompy ciepła powietrze/woda będą działać bez zarzutu tylko wtedy, gdy instalacją systemu zajmie się specjalista. Rzetelny usługodawca ma doświadczenie w montażu takich rozwiązań jak:
- powietrzne pompy ciepła w biurach;
- pompy ciepła powietrze w domach;
- pompy ciepła powietrze w pomieszczeniach przemysłowych.
Warto, żeby wybrany przez nas specjalista, oferujący powietrzne pompy ciepła, posiadał certyfikaty autoryzowanego instalatora. W ten sposób zyskujemy pewność, że naszym zleceniem zajmuje się odpowiednio wykwalifikowany, doświadczony podmiot. Pamiętajmy również o tym, że rzetelny usługodawca powinien być w stanie wytłumaczyć nam funkcjonowanie instalacji i udzielić odpowiedzi na nurtujące nas pytania.