Kawa kolumbijska charakteryzuje się legendarnym wręcz smakiem i aromatem. Wypalone duże ziarna o regularnym kształcie dają głęboki smak. Owocowe nuty sprawiają, że kawa dodaje energii i kopa do działania. Świeży aromat pobudza zmysły i sprawia, że nawet szary poranek rozkwita pełnią barw.
Kawa kolumbijska – jak jest uprawiana?
Aromatyczna, pełna smaku kawa? Kolumbia taką zapewnia! Większość kolumbijskiej kawy jest hodowana wysoko w Andach. Plantacje przebiegają przez górskie zbocza od południa do północy.
To właśnie dzięki sprzyjającym warunkom atmosferycznym, kawa kolumbijska jest popularna i zachwalana na całym świecie. Co sprawia, że kawowce wypuszczają najlepsze ziarna?
- wysokość 1400 a nawet 1800 m n.p.m.,
- umiarkowane opady,
- równomierne nasłonecznienie,
- wysokie temperatury.
Ziarna są zbierane w różnych miesiącach. Największe zbiory wypadają między wrześniem a grudniem oraz od początku marca, aż do końca czerwca. Zebrane ręcznie i poddane obróbce na mokro, trafiają do suszenia w promieniach słońca. Następnie są sortowane ręcznie i wypalane, by trafić do opakowań, a następnie w ręce prawdziwych kawoszy.
Najlepsza kawa? Kolumbia z niej słynie!
Głęboki smak, owocowe nuty i świeży aromat… tym właśnie charakteryzuje się kolumbijska kawa. Świeżo palona kawa rozsiewa przyjemny zapach zaraz po otwarciu torebki. Mielona i zaparzona, będzie idealna nie tylko rano – dla pobudzenia, ale także po południu do deseru czy nawet wieczorem. Delikatny smak przypadnie do gustu każdemu, łącznie z prawdziwymi koneserami kawy. Kawosze doceniają zróżnicowanie smaku kolumbijskiej kawy. Może ona mieć lekko czekoladowy lub orzechowy posmak z cytrusowymi nutami wyczuwalnymi pod koniec kosztowania.
Kawa kolumbijska jest idealna do przygotowania espresso, ale nie tylko. Można z niej zrobić także aromatyczne cappuccino czy latte macchiato. Jej uniwersalność sprawia, że Kolumbia zajmuje trzecie miejsce na świecie pod względem ilości produkowanej kawy. Nikt nie potrafi się jej oprzeć.