Drewno to bez wątpienia materiał, który potrzebuje odpowiedniego zabezpieczenia, aby mógł cieszyć oko przez długi czas. Jak zatem zadbać o nie w odpowiedni sposób? Oto garść przydatnych wskazówek, które pomogą utrzymać Twoje drewniane elementy wyposażenia domu w dobrej kondycji!
Jakie preparaty do drewna wybrać?
Aby chronić swoje drewniane przedmioty, warto zainwestować w odpowiednie preparaty, które pozwolą zarówno na impregnację drewna, jak i na jego pomalowanie. Wśród najpopularniejszych produktów, którymi możemy pokryć elementy drewniane wyróżnić można:
- impregnaty do drewna,
- oleje do drewna,
- izolant do drewna,
- lakiery do drewna,
- farby do drewna (w tym farby ochronne do drewna oraz farby podkładowe do drewna).
Jak zatem spośród tylu możliwości wybrać najlepszą opcję? Przyjrzyjmy się każdej z nich.
Impregnaty do drewna
Impregnacja to pierwszy krok do sprawienia, że drewno wytrzyma w nienaruszonym stanie długi czas. Aby odpowiednio zaimpregnować drewno, należy wybrać odpowiedni impregnat do drewna, który będzie chronił materiał przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, grzybami czy owadami.
Olej do drewna
Ten środek sprawia, że pokryte nim drewno będzie gładkie i przyjemne w dotyku, a dodatkowo zostanie zabezpieczone przed wnikającą w nie wodą, dzięki czemu nie będzie tracić swojego naturalnego wyglądu. To dobra opcja, jeśli nie chcemy, aby nasze drewniane przedmioty posiadały błyszczącą powłokę, a doceniamy naturalny wygląd.
Izolant do drewna
Izolanty do drewna to świetna opcja, gdy planujemy malowanie drewna farbą. Wtedy warto zainwestować w ten środek i pokryć nim drewno przed malowaniem. Dzięki izolantowi drewno będzie odporne na przebijanie się garbników.
Lakiery do drewna
Oczywiście drewno można także w najprostszy sposób polakierować dzięki czemu będzie błyszczące i zabezpieczone przed otarciami i czynnikami zewnętrznymi.
Farby do drewna
Klasyczne preparaty przeznaczone do drewna. Wyróżnia się farby podkładowe, które nakłada się jako pierwsze oraz farby ochronne, które nakłada się jako kolejną warstwę.
Źródło: https://farby-jeleniagora.pl