Nawozy wieloskładnikowe – rodzaje i zastosowanie

Szukasz sprawdzonego nawozu? Sprawdź warianty, które obecnie cieszą się największym powodzeniem wśród klientów. Dziś opisujemy niektóre z nich.

Dlaczego warto wybierać nawozy wieloskładnikowe?

Bogaty skład nawozu to większa szansa na to, że rośliny będą silne i zdrowe. Świetnym przykładem jest np. nawóz Amofoska. W jego składzie znajdziemy m.in.:

  1. siarkę
  2. fosfor
  3. potas
  4. magnez
  5. azot

Co ważne, każdy w tych składników występuje w optymalnych proporcach, co gwarantuje, że spełnione zostaną wymagania konkretnej rośliny. Taki nawóz wieloskładnikowy będzie odpowiedni np. pod rzepak, ziemniaki i różnorodne użytki zielone.

Kiedy warto sięgnąć po nawóz Polifoska?

Taki nawóz wyróżnia się dużą uniwersalnością. Producenci polecają go stosować pod wszystkie rośliny uprawne Sprawdzi się więc do nawożenia ziemniaków, cebuli, czosnku, oraz roślin strączkowych. Polifoska zwiększa odporność roślin oraz pozytywnie wpływa na ich ukorzenienie.

Jakie inne nawozy znajdziemy na rynku?

W dobrze zaopatrzonych sklepach znajdziemy również takie rozwiązanie jak Polidap – fosforan potasu. Taki nawóz możemy stosować w mieszance w mocznikiem i saletrą amonową. Musimy pamiętać jednak, żeby na takie połączenie postawić bezpośrednio przed rozsiewem. Takich ograniczeń nie trzeba się trzymać, gdy planujemy nawóz połączyć z solą potasową – wtedy mieszanka może być zastosowana w dowolnym czasie.

Jeśli zależy nam na tym, żeby kupić dobrej jakości nawóz wieloskładnikowy, azotowy, nawóz Polifoska lub Amofoska, zapoznajmy się z propozycjami na stronie agrovet.com.pl. W ofercie dostępne są także środki ochrony roślin, wyposażenie obór, środki lecznicze dla zwierząt, maszyny rolnicze, nasiona, artykuły elektryczne, artykuły ogrodnicze i wiele innych. Kupno w sprawdzonym, cenionym miejscu to nie tylko gwarancja, że otrzymamy wysokiej jakości produkt. Zyskujemy także możliwość poradzenia się specjalistów, przed którymi nawozy wieloskładnikowe nie skrywają żadnych tajemnic.

Give a Comment