Nie „sprzątnij” kota
Bez tego kot nie istnieje

Nie zabij swojego kota przez własną niewiedzę

Przeglądając różne ciekawe wpisy na Facebooku natknąłem się zupełnie przez przypadek na jeden, który szczególnie zwrócił moją uwagę i zmusił wręcz do podzielenia się z Wami pewną informacją. Informacją na wagę życia Twojego kota. O co chodzi?

Nie wszystko jedno

Każdy posiadacz futrzaka czy to podwórkowego rozrabiaki czy domowego szatana od czasu do czasu sięga po różnego typu środki zwalczające pchły i inne pasożyty zamieszkujące gęste kocie futro. Normalna sprawa. Chcąc zapewnić komfort swojemu zwierzakowi i oczywiście sobie samym (chyba nikt nie chce mieszkać w zawszonym domu), od czasu do czasu musimy kupić preparaty przeciwpchelne i „poczęstować” nimi swoje koty. Właśnie w tym miejscu często pojawia się problem jaki preparat najlepiej kupić, aby był skuteczny i do tego tani. Pominę w tym momencie wszelkie naturalne środki ochrony przed pasożytami, bo ich skuteczność jest różna i skupię się tylko i wyłącznie na jednym i chyba najbardziej popularnym typie tych preparatów mowa oczywiście o spot-on, czyli mówiąc po polsku kroplach na kark.
Decydując się na zakup takich kropli musimy upewnić się sto razy, że są one przeznaczone dla kotów i nie zawierają w swoim składzie Permetryny, która dla kotów jest ekstremalnie toksyczna i potrafi uśmiercić zwierzę nawet kilka chwil po jej aplikacji. Jeśli nie jesteśmy pewni co do składu kropel oraz czy są one przeznaczone do użytku na kocie, zapytajmy o to koniecznie specjalistę albo najlepiej kupujmy takie preparaty w dobrych sklepach zoologicznych lub bezpośrednio u weterynarza. Nabywanie podobnych „uniwersalnych” środków odpchlających w marketach czy gdzieś pokątnie jest w moim odczuciu niezwykle chybionym pomysłem. Permetryna, którą zawiera sporo preparatów spot-on sprawdza się bardzo dobrze jako środek owadobójczy u psów i właśnie przez to (oraz oczywiście niewiedzę opiekunów), koty mogą często dostać „resztką” takiego preparatu po karku. Zdarzają się przypadki, że krople dla psa podawane są kotu, no bo według nieświadomego właściciela to i to zwalcza insekty proste. Jest tylko małe „ale”. W przypadku kota zwalczy insekty łącznie z samym zwierzęciem.

Już po ptokach

Jeśli nie daj Boże poczęstujemy kota kroplami zawierającymi Permetrynę, w trybie natychmiastowym musimy udać się do weterynarza i modlić się, aby kot wylizał się z zaistniałej sytuacji. Bardzo mocne oddziaływanie tego preparatu na układ nerwowy przyczynia się do napadów padaczkowych, wymiotów i problemów z utrzymaniem równowagi. Tylko od tego jak szybko zareagujesz zależy co będzie dalej z Twoim podopiecznym.

Jeśli jesteś świadomym opiekunem nigdy nie pozwolisz sobie na zakup kropli na kark z niewiadomego źródła, oraz takich które nie są przeznaczone tylko i wyłącznie dla kota. Pamiętajmy, że spot-on, który zawiera Permetrynę pod żadnym względem nie może zostać użyty na sierściuchu. Od tego zależy jego życie.