Mówią o nich dziwacy
Dlaczego powinniśmy sterylizować koty?

Kule włosowe u kota

Z uwagi na fakt, iż każdy przedstawiciel kotowatych jest niezwykłym czyściochem towarzyszy mu nierozerwalnie problem tworzenia się kul włosowych z wylizywanej sierści. Ostry język służący również do pielęgnacji futra zbiera niczym grzebień martwy włos. Kot połykając ich znaczne ilości doprowadza do odkładnia się kłaczków w żołądku. Standardowo wydostają się one na zewnątrz w kale, bądź poprzez wymioty przypominające nieduże kawałeczki filcu.  Niestety, kot czasami miewa problemy z wydaleniem zalegającej w żołądku sierści, co w konsekwencji prowadzi do pewnych problemów natury zdrowotnej. Na takie przypadłości cierpią najczęściej koty pół i długowłose.

Objawy zakłaczenia

Nagromadzona sierść w żołądku zwierzęcia, podrażnia jego błony śluzowe, co w konsekwencji doprowadza do zapalenia żołądka. Następstwem takiej przypadłości jest bardzo często nieżyt jelit, którego objawami jest osowienie, brak apetytu, utrata wagi zwierzęcia czy zatwardzenie stolca. Towarzyszącymi oznakami  jest również suchy kaszel, dławienie i dążenie do wymiotów. Kot stara się za wszelką cenę wykrztusić zalegające ciało obce z organizmu. W przypadku, w którym w/w objawy nie ustępują i widać wyraźnie, że kot traci siły i jest wymęczony, bezwzględnie trzeba skontaktować się jak najszybciej z lekarzem weterynarii. Bywa niestety, że zakłaczonego kota trzeba poddać zabiegowi chirurgicznemu, aby uratować jego życie. Na pocieszenie, powiem, że takie sytuacje są bardzo rzadkie i kot musi być przez długi czas zaniedbany, aby taki scenariusz miał miejsce.

Zapobieganie powstawaniu kul włosowych

Najprostszą metodą mającą na celu zapobieganie zakłaczeniu jest regularne wyczesywanie kota z obumarłej i wychodzącej sierści. Zabieg czesania powinien być częstszy w momentach intensywniejszego linienia i wykonywany odpowiednimi szczotkami przystosowanymi do długości kociego włosa. Bardzo dobrze sprawdza się metalowe czy gumowe zgrzebło, które zbiera niezwykle dokładnie wychodzące włosy oraz przyczynia się przez to do natlenienia skóry zwierzęcia. Kolejnym sposobem na kule włosowe jest używanie specjalnej karmy, która w swoim składzie ma odpowiednie dodatki, które usprawniają transport kul włosowych i pomagają w naturalnym ich wydaleniu. Bardzo dobrym rozwiązaniem są również wszelkiego rodzaju pasty odkłaczające. Ich zadaniem jest tworzenie śliskiej warstwy w układzie pokarmowym kota, która bardzo ułatwia transport złogów włosów i ułatwia ich wydalanie. Dzisiejsze pasty odkłaczające są smaczne i koty podchodzą do nich bardziej jak do smakołyku niż prewencyjnego lekarstwa. Innym, naturalnym środkiem odkłaczającym jest kocia trawka. Kot jedząc ją, podrażnia swój żołądek przez co wywołuje odruch wymiotny. W ten sposób wydala z organizmu ciao obce w postaci kul włosowych.

Gdybyśmy mieli jakiekolwiek wątpliwości co do stanu zdrowia zwierzaka uległemu zakłaczeniu, koniecznie powinniśmy skontaktować się z weterynarzem, aby zapobiegać niebezpiecznym dla zdrowia sytuacjom.