Kot Turecki Van
Kot Serwal

Kot Sfinks

Trochę historii

W 1966 roku w Toronto (Kanada) w pewnym miocie kotów krótkowłosych narodził się łysy przedstawiciel kotowatych i pierwszy protoplasta dzisiejszych Sfinksów. Ten ewenement sprawił, że hodowcy z za oceanu i starego kontynentu zaczeli prowadzić selektywną hodowlę w celu wyprowadzenie kota całkowicie bezwłosego. Tak powstała nowa rasa kotów. Całkowicie bezwłosy kot stał się nie lada sensacją i wzbudził niezwykłe zainteresowanie hodowców, szczególnie holenderskich, którzy poprzez ścisłą współpracę z hodowcami ze Stanów Zjednoczonych oraz Kanady zadbali o to, aby początkowo skąpy materiał hodowlany poszerzył się do większych rozmiarów. Pierwszy Sfinks został zarejestrowany przez CFA (The Cat Fanciers’ Association) w 1998 roku.

Wygląd

Sfinks jest kotem średniej wielkości. Pozbawiony jest całkowicie włosów, a jego skóra jest ciepła w dotyku i przypomina zamsz. W okolicach pyszczka, uszu, ogona, stopach i grzbietu może występować delikatny meszek. Ciało Sfinksa jest smukłe, długie, bardzo dobrze umięśnione. Szeroka klata i dobrze uwydatniony brzuch, sprawia, że kot wygląda jak byłby dobrze najedzony. Tylne łapy są delikatnie dłuższe od przednich, bardzo mocno umięśnione, co sprawia, że Sfinks jest niesamowicie zwinny i skoczy. Opuszki łap w porównaniu do kotów innych ras są mocniej uwydatnione i rozbudowane. Głowa w kształcie klina z szeroko rozstawionymi dużymi, lekko skośnie ułożonymi oczami.

Zachowanie

Sfinksy to koty bardzo żywe, lubiące zabawę. Małe kociaki są niezwykle energiczne, i skore do wszelkich psot. Z wiekiem kot poważnieje, co jednak nie oznacza osiadłego trybu życia. Bardzo lubi wysokości i wspinanie, co dodatkowo ułatwia mu niezwykła skoczność. Sfinks ponad wszystko przywiązuje się do opiekuna a nie do miejsca, w którym przebywa. Często intensywnie domaga się codziennej porcji pieszczot i uwagi. Lubi przebywać w tym samym pomieszczeniu co jego właściciel, bywa, że nie opuszcza go na krok. Sfinks jest bardzo tolerancyjny i nie ma większego problemu, aby przebywał w domu z psem czy innym zwierzęciem. Z uwagi na brak jakiejkolwiek agresji, nadaje się dla rodzin z małymi dziećmi.

 Pielęgnacja

Kot ten nie wymaga jakiś szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych, jednakże z uwagi na brak owłosienia, należy dbać, aby skóra tego zwierzaka była zawsze nawilżona, a oczy czyste. Nie stroni od wody, co ułatwia pielęgnację. Na rynku dostępnych jest wiele preparatów nadających się do nawilżania kociej skóry. W przypadku kiedy nasz pupil lubi wylegiwać się w nasłonecznionych miejscach, należy pamiętać o kremach z filtrem, aby uniknąć poparzeń słonecznych.

Ciekawostki o kotach Sfinks

  • Sfinksy są bardzo płodnymi kotami
  • większość Sfinksów nie ma w ogóle wąsów
  • im więcej fałd na skórze kota, tym jest on cenniejszy dla hodowcy