Kot Burmilla
Kot Rosyjski Niebieski

Kot Savannah

Pochodzenie

Savannah nie jest naturalną rasą kotów, które możemy zobaczyć wolno żyjące w naturze. Savannah powstał z krzyżówki afrykańskiego Serwala z kotem domowym. Na skutek takich działań powstał w latach 90 XX w. Savannah, który od razu stał się marzeniem każdego miłośnika kotów domowych. Kot ten znalazł uznanie i swój wzorzec w The International Cat Association (TICA) oraz amerykańskiej organizacji Rare and Exotic Feline Registry (REFR).

Wygląd

Savannah jest bardzo smukłym kotem o delikatniej Budowie. Posiada cętkowane krótkie futro, które upodobania go w znacznym stopniu do swojego protoplasty czyli afrykańskiego Serwala. Długie nogi nadają zwierzęciu predyspozycje do niezwykłej zwinności i skoczności. Duże uszy tego kota są niezwykle czułe. Cecha ta jest odziedziczona również po swoim przodku, którego naturalne środowisko występowania i polowania to wysokie trawy afrykańskiej ziemi. Savannah posiada wyraziste policzki i smukły nos.

Zachowanie

Ten cętkowany łowca poprzez ciągłe udoskonalanie, z półdzikiego kota stał się stosunkowo spokojny i przyjacielski. W żadnym razie nie stroni również od zabawy. Co ważne, kot ten nie przejawia większego lęku przed wodą, co może przejawić się w okazjonalnie taplanie się w wannie czy też przydomowym oczku wodnym. Savannah jest kotem rzadkim i niespotykanym, bardzo mało osób może pochwalić się jego posiadaniem. Taki stan rzeczy wiąże się z małą pulą genową oraz dość skromnymi miotami, co przekłada się bezpośrednio na cenę tego zwierzaka, która może osiągać od kilku do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych za osobnika.

Ciekawostki

Savannah powstał jako nowa rasa kotów w Wielkiej Brytanii, jednakże nie są te same Savannahy o których mówimy w tym opracowaniu. Brytyjski odpowiednik jest bowiem krzyżówką kota bangalskiego oraz syjamskiego . Na skutek takiego miksu powstał kot o niebieskich oczach z budowy przypominający syjama, jednakże ubarwienie odziedziczył po kocie bengalskim.

Informacje dodatkowe:

Cena: od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych

Charakter: kot stosunkowo łagodny, przyjazny. Zdarzają się osobniki płochliwe i bardziej agresywne

Warunki bytowania: ze względu na rozmiar oraz ruchliwość, wskazana jest posiadanie zewnętrznego wybiegu bądź przestronnego mieszkania/domu

Dla kogo: ze względu na pokaźną cenę, trudną dostępność oraz wymagania, kot polecany jest bardziej doświadczonym osobom