Kot Savannah
Kot Ragdoll

Kot Rosyjski Niebieski

Pochodzenie

Kot Rosyjski Niebieski jest to jedna z naturalnych ras kotów, która pochodzi z zachodniej Rosji. Rosyjski Niebieski nosi również inne nazwy takie jak kot archangielski lub kot maltański. Z tymi nazwami raczej nie spotkamy się na co dzień, jednakże czytając co bardziej wnikliwe opracowania, możemy natknąć się właśnie na takie określenia. W przybliżeniu początek tej rasy kotów datuje się na XVII wiek. II woja światowa sprawiła, że populacja tych jakże miłych stworzeń była niezwykle zagrożona wymarciem. Mieszanka pozostałych osobników z kotami orientalnymi (kot somalijski, kot balijski) sprawiła, że udało się przywrócić ich liczebność do bezpiecznego poziomu. Kot Rosyjski Niebieski mimo, iż jest bardzo podobny wyglądem do kota europejskiego, nigdy nie był z nim krzyżowany i rozwijał się zupełnie oddzielnie. Ze względu na na trudne i ostre warunki klimatyczne oraz odseparowanie od innych euroazjatyckich ras kotów sprawiło, że kot Rosyjski Niebieski posiada piękne podwójne futro, a milimetrowe zabarwienie końcówek włosów na biały kolor, daje niezwykły srebrzysty blask niebieskiego futra.

Charakter i zachowanie

Rosyjski Niebieski jest niezwykle dystyngowanym śpiochem z ekspresyjnym charakterem. Ponad wszystko kocha swojego opiekuna i stara się jak tylko może towarzyszyć mu we wszystkich pracach domowych. Bardzo często domaga się pieszczot i uwagi od domowników. Na początku niektóre osobniki mogą być nieufne w stosunku do obcych, ale naturalna ciekawość nie pozwala długo utrzymywać im takiego stanu. Po kilku chwilach zaczynają przychodzić, oglądać i witać się z gośćmi. Czasami taka pozorna nieufność przeradza się adorację i prośbę o pieszczoty. Młode kociaki są bardzo energiczne i bardzo ciekawe świata. Potrafią wejść w każdy, nawet najciaśniejszy kąt mieszkania, aby sprawdzić, czy przypadkiem nie znajduje się tam coś ciekawego. Dorosłe koty są bardzo smukłe oraz dobrze umięśnione, co przeradza się w niezwykłą zwinność, szybkość oraz skoczność. Koty Niebieskie Rosyjskie lubią wysokości i wspinaczki, dlatego idealnym rozwiązaniem dla każdego kto chciałby posiadać tego kota jest wysoki drapak, po którym kot mógłby się wspinać, a po ciężkim dniu psot odpoczywać. Rusek jest bardzo inteligentnym kotem, co za tym idzie stosunkowo łatwo uczy się sztuczek takich jak aportowanie czy podawanie łapy. Z natury jest raczej spokojny. Ciągły harmider czy mieszkanie, w którym panuje notorycznie imprezowa atmosfera, nie będzie odpowiednie dla Rosyjskiego Niebieskiego.

Dla kogo kot syberyjski niebieski

Z uwagi na fakt, iż Niebieski Rosyjski jest kotem

średniej wielkości o dość spokojnym temperamencie, znajdzie on swoje miejsce zarówno u osób samotnych jak i u rodzin z dziećmi, do których na szczęście ma cierpliwość. Wielkość mieszkania nie odgrywa tutaj kluczowej roli, pod warunkiem, że kot będzie miał możliwość wspinaczki i miejsce,w którym będzie mógł spokojnie, przez nikogo nie niepokojony przebywać w chwilach, w których tego potrzebuje.

Ciekawostki

  • w XVII wieku kot Rosyjski Niebieski gościł na dworach polskich książąt
  • według legendy kota Rosyjskiego posiadał Car Mikołaj II, któremu powierzał tajemnice państwowe
  • Papież Jan Paweł II posiadał dwa koty Rosyjskie Niebieskie, które urzędowały po watykańskich rezydencjach
  • do Polski pierwszy odnowiony Kot Rosyjski przyjechał w roku 1990