Kot Rosyjski Niebieski
Kot Norweski Leśny

Kot Ragdoll

Pochodzenie, historia

Ragdoll. Słowo to w języku angielskim oznacza szmacianą lalkę. Określenie to wzięło swój początek z legendy mówiącej o tym, iż kot wzięty na ręce potrafi odprężyć się do tego stopnia, że całkowicie rozluźnia wszystkie mięśnie i bezwładnie wisi na rękach opiekuna, niczym szmaciana lalka. Inny mit mówi o tym, że Ragdoll jest kotem niezwykle odpornym na ból, w stopniu znacznie większym niż inni przedstawicie kotowatych. Ile w tym prawdy? Na pewno nie zamierzam tego sprawdzać i wierzyć w to stwierdzenie. Ragdoll nie jest naturalną rasą kotów. Został on wyhodowany w latach 60 XX wieku, konkretnie w Californi (USA) przez Panią Ann Baker, która zajmowała się  na co dzień hodowlą kotów Perskich. Historia głosi, że protoplastą Ragdolla była kotka o imieniu Josephine, która z wyglądu przypominała Agorę. Dzisiaj wiadomo, że całe zamieszanie wokół Josephine i Pani Ann to mit, a Ragdoll najprawdopodobniej wywodzi się z krzyżówki kotów Perskich, Burmańskich i Birmańskich.

Wygląd kota Radgoll

Ragdoll to duży pół długowłosy kot zaliczany do kategorii II według klasifikacji FiFe. Jest grubokościsty o sierści koloru czekoladowego, niebieskiego, lila, seal, cream oraz red w odmianie dwukolorowej, point oraz mitted.  Głowa tego kota jest średniej wielkości, w kształcie trójkątna. W znaczącej większości Ragdolle mają przepiękne, duże i niebieskie oczy. Uszy delikatnie skierowane ku przodowi. Ogon jest niezwykle puszysty i nadaje kotu nietuzinkowego wdzięku.

Charakter

Ragdoll jest kotem spokojnym, łagodnym, cichym i zdecydowanie mniej ruchliwym, niż jego koci pobratymcy. Bardzo mocno wiąże się ze swoim opiekunem i tym samym stara się przebywać zawsze w jego pobliżu i towarzyszyć mu we wszelkich domowych pracach. Jest to kot bardzo ufny i trudny do zdenerwowania. Nawet podczas zabawy z dziećmi, źle potraktowany nie ma tendencji do pokazywania pazurków. Nie przeszkadza mu kontakt z innymi zwierzętami, łatwo się zaprzyjaźnia i toleruje inne rasy kotów.

Pielęgnacja

Jak każdego przedstawiciela kotów pół długowłosych, należy wyczesać go raz w tygodniu, aby  futro nie plątało się i nie tworzyło kołtunów. Raz na 2 3 tygodnie sierść warto wytrymować, aby usunąć obumarły włos, tym samym dotleniając skórę. Kąpanie kota nie jest konieczne.