Kot Ragdoll
Kot Brytyjski

Kot Norweski Leśny

Pochodzenie i wygląd

Norweski leśny to kot, który jest przedstawicielem naturalnych ras kotów, czyli takich, które występują w naturze i nie powstały na skutek starannej selekcji i krzyżówek. Norweg należy do kotów dużych, półdługowłosych. Cechuje się mocną budową. Tylne nogi tego kota są dłuższe niż przednie co sprawia, że Norweski Leśny jest bardzo zwinny i skoczny. Posiada dwa typy sierści, krótki puchaty podszerstek oraz dłuższy włos okrywy, co sprawia, że futro jest praktycznie wodoodporne. Taki typ sierści z uwagi na chłodny i wilgotny klimat Norwegii zdecydowanie ułatwia kotu przetrwanie w naturalnych warunkach, gdzie deszcz, śnieg, chłód to codzienność. Spotykanych jest wiele kolorów okrywy włosowej z wyłączeniem takich kolorów jak chocolate i lila. Na uszach rysują się pędzelki podobne do tych u Rysi. Głowa jest trójkątna z długim nosem.

Zachowanie i pielęgnacja

Charakter Norsk Skautkatt jest odwzorowaniem pochodzenia. Wesoły, lekko półdziki, lubi przebywać z ludźmi. Sam wybiera sobie momenty, w których chce być dotykany, głaskany przez właściciela. Nie należy do kotów, które lubią być często głaskane, miziane, brane na kolana. Sam wybiera sobie czas i miejsce pieszczot. Norweski Leśny jest nieufny wobec obcych, jednakże jego wrodzona ciekawość szybko daje się we znaki i już po kilku chwilach nowi goście są serdecznie witani. Kot ten nie należy do gadatliwych i stara się przede wszystkim swoim zachowaniem pokazać o co mu chodzi. Miałczenie pojawia się, kiedy ów osobnik bardzo mocno chce zwrócić na siebie uwagę. Norweski Leśny bardzo chętnie uczy się sztuczek w szczególności aportowania, można w łatwy sposób nauczyć go również chodzenia na smyczy. Jest tolerancyjny. Zaprzyjaźnienie się z innym kotem czy psem to tylko kwestia czasu. Kot ten jest niezwykle energiczny, lubi się wspinać, skakać. Wszystkie wysokie miejsca w domu mogą być chętnie odwiedzane a naturalna ciekawość i odwaga jeszcze mocniej wspiera te koty w eksploracji nowych zakątków. Dla zachowania jak najlepszych warunków Norweski Leśny powinien mieć dostęp do drapaków, wysokich półek. Balkon czy wcześniej zabezpieczony ogródek będzie niezwykle często używany. Kot ten łatwo adaptuje się do nowych warunków i nawet w mniejszych mieszkaniach z powodzeniem sobie poradzi. Mimo półdługiej sierści, nie ma większych problemów z jej pielęgnacją. Wystarczy raz na tydzień wyczesać kota. Zabieg trymowania możemy spokojnie wykonywać co dwa tygodnie.

Dla kogo kot norweski leśny?

Norweski Leśny doskonale odnajdzie się w rodzinie z dziećmi, u osób samotnych czy aktywnych.

Pamiętać należy tylko o tym, że jak każdy zwierzak potrzebuje miłości swojego opiekuna i czasu który możemy mu poświecić. W zamian za takie traktowane odwdzięczy się  ufnością, zdrowiem i świetnym zrozumieniem.