Kot Cornish Rex
Podróż z kotem

Kot Korat

Historia

Korat jest kotem, który stosunkowo późno przekonał do siebie hodowców i przez długi czas w świecie wystawowym odsunięty był na drugi plan. Dopiero w latach 70. XX wieku prezentował się przed szerszą publicznością, gdzie dość szybko uzyskał poklask i wielu wielbicieli. Paradoksalnie to, iż kot ten nie był w kręgu zainteresowań hodowców sprawiło, że Korat uznawany jest za jedną z najbardziej naturalnych ras kotów, nie uległych jakiejkolwiek próbie przekształceń wyglądu czy charakteru, co miało i ma miejsce w przypadku innych ras kotów. Przeciwnicy tej rasy kota twierdzą, że Korat powstał poprzez skrzyżowanie Syjamów z niebieskimi kotami krótkowłosymi, przez co uznanie go za odrębną rasę znacznie przesunęło się w czasie.

Wygląd

Korat jest kotem średniej wielkości o muskularnym ciele, w typie kota orientalnego. Grzbiet tego kota przypomina swoją sylwetką grzbiet syjamów, jednakże całe ciało Korata wydaje się być cięższe i masywniejsze. Nogi kota są proporcjonalne do reszty ciała, łapki owalne. Ogon średniej długości, grubszy u nasady, zaokrąglony na końcu. Mordka Korata ma kształt sercowaty. Uwydatnione poliki, czoło i podbródek oraz szeroko rozstawione oczyska nadają kotu niepowtarzalny wygląd. Uszy są duże, szeroko rozstawione. Futro jest krótkie bądź średniej długości i ściśle przylega do siebie. W dotyku przypomina jedwab. Mówiąc o Koracie mamy na myśli tylko i wyłącznie jeden kolor futra, niebieskosrebrzysty. Przy czym srebrzyste są tylko i wyłącznie końcówki włosów. Srebrzyste końcówki włosów oraz cieniowania czy paski nie są mile widziane i podczas oceny sędziowskiej kot z pewnością nie uzyska wysokich not. Korat wraz ze swoim idealnym futrem powinien lśnić a efekt ten powinien również utrzymywać się podczas ruchu. Oczy tego kociaka są duże i intensywnie zielone. Swoim spojrzeniem potrafi zahipnotyzować i zachwycać obserwatorów. Zielone oczy wykształcają się dopiero gdy kot ma powyżej 2 lat, wcześniej młode zwierzaki mają oczy koloru bursztynowego.

Zachowanie i charakter kotów Korat

Kot ten uchodzi za bardzo spokojnego i towarzyskiego domownika, jednakże uśpione są w nim stricte naturalne zachowania, które wzbudzają wielką sympatię wśród hodowców. Chodzi tutaj między innymi o olbrzymią wytrzymałość i cierpliwość. Ich niepohamowane instynkty rodzicielskie sprawiają, że Koraty są bardzo dobrymi rodzicami. W stosunku do ludzi są niezwykle przyjacielskie, skore do zabawy i nie zaskakują swoim zachowaniem.

Ciekawostki:

  • w rodzinnej Tajlandii na Kota mówi się inaczej Si-Sawat co oznacza kolor pieniędzy i uznaje się za szczęśliwy znak
  • zielone oczy wykształcają się dopiero po drugim roku życia
  • pierwsze informacje o Koracie pochodzą ze starych tajskich ksiąg z XIV XV wieku