Kot Syberyjski
Kot Abisyński

Kot Egzotyczny

Pochodzenie

Kot Egzotyczny wbrew swojej nazwie, która mogłaby sugerować pochodzenie dalekowschodnie, powstał w Stanach Zjednoczonych, gdzie dopuszczono się kojarzenia amerykańskiego kota krótkowłosego z persem. Na skutek takiej krzyżówki powstał właśnie nasz Kot Egzotyczny.  Sztuka ta udała się w latach 60. XX wieku, a federacja FIFe uznała tą rasę kota dopiero w roku 1984.

Wygląd

Kot Egzotyczny od Kota Perskiego różni się tylko i wyłącznie długością futra. Wszystkie pozostałe cechy wyglądu takie jak okrągła, szeroka głowa z krótkim nosem posiadającym delikatne zagłębienie u nasady, szeroko rozstawione, duże oczy czy mocno uwydatniony podbródek. Kot Egzotyczny należy do średniej wielkości kotów, a jego ciało jest dość krępe z silnymi, krótkimi kończynami oraz krótkim ogonem. W dotyku i wyglądzie, futerko Egzotyka przypomina nieco futro kota Brytyjskiego, jednakże włos jest bardziej gęsty i mocniejszy. Taka budowa kota Egzotycznego wynika z posiadania bardzo wielu cech fenotypowych kotów perskich.

Charakter

Niezwykle spokojny, stonowany kot. Nie przepada za szaleńczymi zabawami czy gonitwami. Lubi się relaksować i spędzać czas tak jak sam zadecyduje. Bardzo mocno przywiązuje się do właściciela. Nie wykazuje praktycznie żadnych oznak agresywności, dlatego polecany jest dla rodzin z dziećmi. Bardzo dobrze akceptuje inne zwierzęta, praktycznie jest względem ich obojętny, pod warunkiem, że te nie próbują za bardzo ingerować w jego prywatność. Kot Egzotyczny nie przepada za wspinaczkami oraz harcami po meblach, woli zdecydowanie wylegiwać się na fotelach, łóżkach czy kolanach opiekuna.

Pielęgnacja

Kot Egzotyczny jest praktycznie bezobsługowy. Nie wymaga on tak jak w przypadku persów, kąpieli czy długiego rozczesywania oraz trymowania. Wystarczy, że raz na tydzień przeczeszemy kota odpowiednią szczotką, aby zebrać martwy włos. Kąpiel Egoztyka jest wskazana tylko i wyłącznie, kiedy futro uległo zabrudzeniu. W przypadku wystaw, Koty Egzotyczne są, oceniane przez sędziów bardziej surowo z uwagi na łatwe dostrzeżenie odchyleń barwnych w umaszczeniu.