Kot Abisyński
Kot Korat

Kot Cornish Rex

Historia rasy

Kotka o imieniu Serena na początku lat 50. XX wieku wydała na świat pięć kociąt. Jedno z nich różniło się nieznacznie od swoich braci. Jego sierść była nadzwyczaj krótka i pofalowana. Na początku Nina Ennismore sądziła, że pofalowane futerko jest wynikiem pozostałości błony porodowej na ciele kociaka. Jednakże po pewnym czasie, futerko całkowicie wyschło a kręcone włoski pozostały. Oprócz innej sierści, od swoich braci, młodego kociaka różniła jeszcze smukła sylwetka,  szczupła talia i dziwne nietoperzowate uszy. Właścicielka Sereney zdecydowała, że pokryje ją nietypowym kocurem. W kolejnym miocie urodziły się już trzy młodziaki o podobnym wyglądzie do ojca. Całą operację powtórzono kilka razy i w ten sposób powstał odpowiedni materiał hodowlany do dalszego utrwalania rasy. W jednym z kolejnych miotów urodziła się kota o imieniu Lamorne Cove, którą wysłano do Stanów Zjednoczonych, gdzie zapoczątkowała nową linię. Nazwa rasy tego kota pochodzi od miejscowości w której się narodził.

Wygląd kotów Cornish Rex

Cornish Rex ( kod EAN CRX) jest kotem krótkowłosym sklasyfikowanym w III kategorii FIFe. Jest to kot niewielki, filigranowej budowy w orientalnym typie. Jego muskularna i smukła sylwetka przyczynia się do niesamowitej skoczności oraz zwinności, co dodatkowo ułatwiają mu jego długie, silne nogi. Znakiem rozpoznawczym Cornisha są jego wysoko osadzone, olbrzymie uszy oraz pluszowa, falująca, niezwykle przyjemna w dotyku sierść.

Zachowanie i charakter

Rexy są kotami bardzo towarzyskimi, żywiołowymi, uwielbiającymi zabawy. Ponad wszystko uwielbia skakać i wspinać się na meble. Posiadanie dużego, podsufitowego drapaka, będzie dla tego kota nie lada prezentem, miejscem drzemek i wypoczynku. Cornishe znane są z tego, że praktycznie w ogóle nie posiadają agresji a używanie pazurów w kontakcie z człowiekiem to niezwykła rzadkość. Kot ten przywiązuje się do domowników w równym stopniu i bardzo niechętnie zostaje sam w domu. Lubi dużo rozmawiać ze swoimi opiekunami i być w centrum zainteresowania. W kontakcie z innymi zwierzętami jest obojętny, pod warunkiem, że te nie próbują nad nim dominować.