Kot Serwal
Kot Savannah

Kot Burmilla

Pochodzenie

Rasa tego kota powstała stosunkowo niedawno bo dopiero w  1981 roku w Wielkiej Brytanii. Kot Burmilla, od razu stał się nie lada ciekawostką i wielu hodowców jak i miłośników zwierząt chciało posiadać takiego osobnika. Należy on do grupy kotów azjatyckich. Zwany inaczej kotem azjatyckim cieniowanym.

Zachowanie

Burmilla jest kotem niezwykle żywym oraz charakternym. Bardzo lubi być w centrum uwagi i stara się za wszelką cenę w nim pozostać. Jeśli nie zwracamy na niego uwagi, będzie on starał się bardzo mocno pokazać, że jest w pobliżu i domaga się pieszczot bądź zabawy. Burmille potrafią i lubią wspinać się po swoim opiekunie, zasiadając w skrajnych przypadkach nawet na jego głowie czy ramionach. Pozwala to im, obserwować wszystko z najlepszego punku, jaki kot może sobie wyobrazić. Kot ten jest niezwykle skoczny i ruchliwy. Lubi wspinaczki. Nikogo nie powinno dziwić zamiłowanie Burmilli do chodzenia po meblach, blatach czy wskakiwanie na firanki. Duży i wysoki drapak dla tego kota to spełnienie jego marzeń. Poza tym pomoże to w ograniczeniu chodzenia po innych domowych utensyliach. Eksploracja i poznawanie nowego otoczenia, to cecha charakterystyczna Burmilli. Uwielbiają one zwiedzać nowe okolice. Kilkudniowa wyprawa poza dom nie powinna nikogo dziwić w tym przypadku. Jeśli chcemy trzymać kota jako zwierzaka stricte domowego, powinniśmy osiatkować balkon, bądź zabezpieczyć ogród przed ucieczką. Pamiętać należy, że Burmilla doskonale wspina się po drzewach i przy zabezpieczaniu zewnętrznego wybiegu, należy wziąć ten fakt pod uwagę.

Dla kogo kot Burmilla

Burmilla to kot dość charakterny, ale zdecydowanie polecany praktycznie dla każdego, kto ma czas i nie przebywa przesadnie długo poza domem. Przywiązuje się do właściciela, akceptuje inne zwierzęta. Jest żywiołowy, nawet w późniejszym wieku.