Kot Norweski Leśny
Kot Bengalski

Kot Brytyjski

Początki

Legenda głosi, że początek Kotom Brytyjskim dały koty sprowadzone przez legiony rzymskie do Wielkiej Brytanii, aby walczyły z wszechobecnymi szczurami i myszami. Jednakże ta legenda nie utrzymała się zbyt długo. Prawda jest troszeczkę inna. Kot Brytyjski wywodzi się od brytyjskiego kota domowego, który to po II wojnie światowej praktycznie przestał istnieć. Tylko i wyłącznie dzięki ciężkiej pracy hodowców udało się uratować tą rasę krzyżując brytyjskiego kota domowego z niebieskim persem. Taka krzyżówka doprowadziła do polepszenia cech brytyjskiego kota domowego i wzmocniła populację.

Wygląd

Kot brytyjski jest największym przedstawicielem kotów krótkowłosych ( kategoria III wg FIFe). Cechuje się dużą muskulaturą, dużą, szeroką klatą, dużą głową, krótkimi masywnymi łapami i krępą, mocną sylwetką. Koty te osiągają wagę między 4 kg a w przypadku samców nawet do 10 kg. Na szczególną uwagę zasługuje futro tych kotów. Jest krótkie, bardzo gęste i niezwykle przyjemne w dotyku. Każdy kto miał okazję dotknąć Brytyjczyka stwierdza, że sierść w dotyku przypomina aksamit a sam kociak przypomina trochę pluszową zabawkę. Oczy tych kotów są w kolorze pomarańczowym, niebieskim, turkusowym, złocistym oraz zielonym. Swoim hipnotyzującym spojrzeniem potrafią zaczarować dosłownie wszystkich dookoła.

Charakter i zachowanie

Kot Brytyjski jest bardzo inteligentny, lubi komunikować się z właścicielem. Niekoniecznie do tego celu używa słodkiego miau ale również mowy ciała. Potrafi doskonale nauczyć swojego opiekuna o co mu chodzi i konsekwentnie dążyć do otrzymania tego na czym mu w danej chwili zależy. Brytyjczyki lubią zabawę i towarzystwo, dlatego obecność innego zwierzęcia w domu nie powinna być kłopotem. Bardzo lubią przebywać ze swoim opiekunem w tym samym pomieszczeniu, nie zawsze siedząc mu na kolanach, ale ucinając sobie słodką kocią drzemkę gdzieś nieopodal. Ze względu na swoją masę Brytole nie za bardzo lubią się wspinać, jednakże nie oznacza to, że w ogóle tego nie robią. Kot Brytyjski jak każdy inny kot lubi wysokości i lubi przesiadywać w wysokich partiach mieszkania. Naszą rolą natomiast jest zapewnienie mu jak najlepszych i jak najbardziej optymalnych warunków do takiego typu aktywności. Szerokie solidne półki zamontowane na ścianie, wysokie, przestronne drapaki. To są akcesoria, które z pewnością przypadną kotu brytyjskiemu do gustu. W codziennej pielęgnacji Kot Brytyjski jest bardzo łatwy w obsłudze. Raz w tygodniu wystarczy wyczesać delikatnie sierść bądź raz na dwa tygodnie wytrymować kota, aby zebrać z niego martwy włos. W przypadku powstawania śpiochów pod oczami, można zbierać je za pomocą płatka kosmetycznego z płynem do przecierania oczu. Uszy można przeczyścić okazjonalnie, jednakże tylko i wyłącznie kiedy zebrał się w nich nadmiar wydzieliny.

Kot Brytyjski podsumowanie

Podsumowując. Kot Brytyjski jest idealnym kotem do każdego typu mieszkania czy domu. Z uwagi na swój łagodny charakter jest szczególnie polecany dla rodzin z dziećmi czy innymi zwierzętami. Nie zapominajmy tylko o tym, że nas słodki Brytol jest cały czas kotem i powinniśmy dbać o niego jak o własnego członka rodziny, którym bez wątpienia bardzo szybko się staje.