Kot Brytyjski
Kot Syberyjski

Kot Bengalski

Pochodzenie

Od lat ludzie chcieli posiadać domowe koty, które wyglądem przypominały by swoich dzikich, dalekich kuzynów. Pragnienia te nie zostały porzucone i po wielu próbach i latach, udało się wyhodować kota o wyglądzie podobnym do Lamparta. Powstał on ze skrzyżowania dzikiego Kota Bengalskiego z kotem domowym. Dopiero piąte pokolenie tych kotów można było uznać za koty w pełni udomowione i nadające się na kanapowe przytulaki.  Osobą odpowiedzialną za powstanie i rozwój rasy domowego Kota Bengalskiego jest amerykańska biolog Jean Mill, która przez wile lat próbowała uzyskać kota o cechach fenotypowych zbliżonych do dzikich kotów o charakterze kotów domowych.

Cechy charakteru

Kot Bengalski z natury jest kotem, który nie zaprzyjaźnia się łatwo z nowym opiekunem i potrafi traktować go z dystansem. Wytwarza się początkowa nieufność, która została przeniesiona wraz z genami. Takie zachowanie z czasem ustępuje i Bengal nawiązuje bardzo silną więź ze swoim właścicielem. Jest to kot niezwykle zwinny, skoczny, potrafiący dostać się w każde miejsce, w którym zapragnie przebywać. Ruchliwość tego zwierzaka również jest nad wyraz intensywna. Jako jeden z niewielu kotów lubi wodę i potrafi doskonale pływać. Zdarza się również, że załatwia w niej swoje potrzeby fizjologiczne. Takie zachowanie wywodzące się od przodków, pozwala mu na ukrycie swojego zapachu przed innymi drapieżnikami. O ile o ile taki nawyk jest w pełni zrozumiały w przyrodzie, to w warunkach domowych niezwykle rzadko spotykany. Niezwykłą cechą Bengala jest praktycznie brak zachowań agresywnych i bardzo rzadkie używanie pazurów nawet w trakcie zabawy. Kot w razie niebezpieczeństwa woli wycofać się do swojej kryjówki, niż zaatakować.

 Wygląd

Kot Bengalski jest kotem dużym, zaliczanym do III kategorii według FIFe, czyli kotów krótkowłosych. Jego ciało jest niezwykle umięśnione a sam kot smukły i niebywale gibki. Dobrze wyglądający Bengal nie powinien sprawiać wrażenia ociężałego. Futro jest krótkie w charakterystyczne rozety. Umaszczeniem przypomina Lamparta. Bengal posiada niezwykłe duże, owalne oczy. Waga dorosłego kota oscyluje w granicach 5 9 kg. Kotki są mniejsze w porównaniu do samców.

Dla kogo Kot Bengalski, wymagania

Bengal jest idealnym kotem dla rodzin z dziećmi, ze względu na zdecydowanie niski poziom agresji. Nie wymaga dużych powierzchni. Bardzo lubi wylegiwać się w wyższych partach pomieszczeń i wspinać się. Jeśli chcemy aby nasz Bengal był szczęśliwy, duży drapak na pewno przysporzy nam sympatii w jego oczach.