Kot Egzotyczny
Kot Cornish Rex

Kot Abisyński

Historia i pochodzenie

Według legend kot Abistyński znany był ludziom już kilka tysięcy lat temu na terenach Abistynii (dzisiejsza Etiopia). Dowodem na tą tezę mają być między innymi płaskorzeźby, na których widnieją podobizny kotów Abisyńskich stworzone przez Egipcjan za czasów faraonów. Pierwszych protoplastów Abisyńczyków przywieziono do Wielkiej Brytanii, gdzie ich zadaniem było zapoczątkowanie nowej linii kotów. Pierwszą znaną kotką Abisyńską była Zula, której została upamiętniona na rysunku z 1868 roku. Koty Abisyńskie z tamtych czasów różniły się znacznie od tych znanych nam dzisiaj. Wynika to z tego, że były one krzyżowane z różnymi innymi rasami kotów krótkowłosych a nie tylko i wyłącznie z kotami Abisyńskimi. Wynikiem takich zabiegów były koty posiadające różne kolory umaszczeń, z których srebrzyste odmiany były najbardziej popularne. Wszystkie koty tej rasy posiadają tak zwany abisyński ticking na swojej szacie, spowodowany obecnością genu agouti.

Na początku XX wieku (1934) koty te przywędrowały do Stanów Zjednoczonych. Dzięki wielkiemu zaangażowaniu Virginii Cobb oraz innym hodowcom, Abisyńczyki szybko stały się popularne na kontynencie Amerykańskim. Na starym kontynencie zaś, prace nad rasą kota Abisyńskiego biegły odrębnym torem. Wynikiem tego są dwie jego odmiany. Pierwsza amerykańska (uznana przez CFA) druga zaś europejska (uznana przez FIFe). W pierwszym przypadku kot jest bardziej smukły, posiada większe, szerzej rozstawione uszy oraz bardziej głęboki kolor.

Pierwszy kot Abisyński pojawił się w Polsce w roku 1994 ,sprowadzony ze Szwecji, przez polskiego sędziego FIFe Marka Chadaja. Dzisiaj istnieje już wiele hodowli na terenie RP, które swoje koty pozyskiwały głównie z zagranicy.

Wygląd

Kot Abisyński jest średniego wzrostu. Posiada bardzo smukłą, umięśnioną sylwetkę oraz migdałowe oczy. Głowa mała z dużymi uszami, na których odbity jest kciuk Mahometa Uszy wraz z podbródkiem powinny tworzyć łącznie kształt trójkąta równobocznego. Odmiany kolorystyczne tego kota to:

  •  sorrel miedzianorudy z występującym czekoladowo-czerwonym tickingiem oraz ciemno brzoskwiniowym podszerstkiem. Poduszki łap oraz nos powinien być w kolorze różowym
  • niebieski delikatniejsza forma  barwy dzikiej
  • dzikie umaszczenie rudobrunatny tułów z tickingiem w kolorze czarnym. Podszerstek koloru ciemno pomarańczowego bądź ciemno brzoskwiniowego. Pięty wraz z końcówką ogona oraz poduszkami czarne. Nos różowy opasany czarną obwódką
  • beżowo-płowy delikatniejsza odmiana sorrel

Charakter i zachowanie kota Abisyńskiego

Kot Abisyński jest niezwykle towarzyski, bardzo chętnie i łatwo potrafi nawiązać kontakt z człowiekiem jak i ze zwierzęciem. Jest bardzo dobrym kompanem dla dzieci, dzięki swojej delikatności i filigranowości. Jego niezmierna ciekawość sprawia, że jest go wszędzie pełno i zachęcenie do zabawy nie stanowi większego problemu. Potrafi aportować i przynosić różne przedmioty. Łatwo uczy się sztuczek i chętnie spędza wolny czas w towarzystwie swoich opiekunów. W krajach Skandynawskich ze względu na całkowity brak agresji u tego kota, wykorzystywany jest w felinoterapii dzieci jak i dorosłych.