Agresja u kota – jakie przyczyny?
Opiekany futrzak w sosie własnym

Dlaczego warto sterylizować kocięta?

Wczesna sterylizacja to jeden z bardziej drażliwych tematów poruszanych w świecie kociarzy. Z tego co można zauważyć na różnych forach czy portalach są zarówno osoby popierające zabieg wczesnej kastracji/sterylizacji jak i zażarli przeciwnicy takiego rozwiązania. Z pewnością jedni i drudzy mają mocne argumenty stanowiące o ich racji. W końcu zawsze każdy chce, aby jego zdanie było na wierzchu.

Nie o tym gadka

Jeśli sądzicie, że zacznę teraz wymieniać wszystkie aspekty natury medycznej dotyczące zabiegu wczesnej sterylizacji/kastracji kociąt to niestety, ale was rozczaruje. Ten temat będzie szerzej omówiony w innym artykule. Chciałbym się raczej skupić na tym, dlaczego w ogóle występuje dylemat „kastrować czy nie kastrować” na wczesnym etapie tj. do 3 miesiąca życia, i czy w ogóle istnieje potrzeba przeprowadzania tego zabiegu.

Co myślimy

Podejrzewam, że praktycznie każdy kto wyobraża sobie młodego kociaka, widzi przed oczami małą, drobną, słodką istotkę, która jest całkowicie bezbronna i pozbawiona żadnych szans w konfrontacji na linii kot człowiek, kot inne dorosłe zwierze. W takim przypadku automatycznie włącza nam się odruch opiekuńczości. Staramy się poprzez doglądanie kociąt czy wręcz utrzymywanie ich przy życiu, zapewnić im prawidłowy rozwój i dorastanie. Nic więc dziwnego, że w części z nas drzemie odruch odrzucania wszystkiego co w naszym mniemaniu mogłoby zaszkodzić zwierzęciu. Bierze to się z przekonania, że to właśnie my odpowiadamy za tą żywią istotę. Z góry negujemy wszystko co kojarzy nam się z bólem a tym niewątpliwie jest zabieg chirurgiczny. Piękne i szlachetne.

Automatyczny odruch

Zabieg chirurgiczny na tak młodym kocie? nie ma mowy. To bardzo częsta reakcja, z którą można się spotkać, szczególnie jeśli chodzi o przyszłych właścicieli kotów. Rodzą się pewne obawy, które w nie do końca uzasadniony sposób starają się zablokować przeprowadzenie zabiegu wczesnej kastracji/sterylizacji. Taki problem, często emocjonalny nie występuje w większości hodowli i moim zdaniem bardzo słusznie. Nie ma żadnych konkretnych przesłanek mówiących o tym, że wcześnie wykonany zabieg wpływa negatywnie na rozwój kociaka. W niektórych skrajnych przypadkach może się on wydłużyć, ale nie jest to w żaden sposób nieprawidłowe. Zdolności regeneracyjne młodego kota są niesamowite. Po prawidłowo wykonanym zabiegu, zwierzak dochodzi do siebie bardzo szybko i praktycznie już na drugi dzień nie widać po nim, aby cokolwiek miał robione. Taki stan rzeczy przekłada się również na zachowanie samego kociaka, który od małego staje się spokojniejszy i łatwiejszy do ułożenia. Dzieje się tak, ponieważ nie targają nim hormony, co ma miejsce w przypadku jego kolegów czy koleżanek, którzy nie przeszli podobnego zabiegu. Coś na co rzadko zwraca się uwagę to fakt zdjęcia odpowiedzialności z przyszłych nabywców kota z wykonania zabiegu w przyszłości i kosztów z tym związanych. Nie licząc czasu poświęconego na obserwację czy zostanie z kotem jeden dzień po zabiegu, kiedy np. trzeba wziąć wolne z pracy. Nie sposób pominąć również tematu pseudohodowli, które tylko czyhają na okazję zakupu kota rasowego bez wykonanej operacji. W przypadku mruczków wolno żyjących sterylizacja/kastracja wykonywana przy udziale domów tymczasowych, schronisk, przypadkowych właścicieli na wczesnym etapie życia, przekłada się bezpośrednio na zmniejszenie populacji bezdomnych kotów, które bardzo często potwornie chorują, głodują, męczą się, padają ofiarami zwyrodnialców czy giną pod kołami samochodów.

Co sądzę i prośba

Wczesna sterylizacja w moim odczuciu nie jest jakimś złem wcielonym jak sądzi wiele osób. Patrząc na to pozbawiając się sfery uczuciowej, można zauważyć na prawdę bardzo wiele plusów takiego rozwiązania. To, że niektóre hodowle dzięki swoim sprawdzonym weterynarzom dokonują takich wczesnych zabiegów na kociakach, to tylko pożytek dla uczciwego, przyszłego nabywcy.

Na głównej stronie bloga umieściłem krótką ankietę na temat tego czy jesteś za wczesną sterylizacją kotów (do 3 go miesiąca życia). Na 30 osób, które oddały swój głos w badaniu 18 z nich stwierdziło, że wczesna sterylizacja jest ok. Potwierdza to tylko fakt, że zabieg ten wcale nie jest odbierany w jakiś bardzo negatywny sposób. Ankieta cały czas zostaje w dolnym, prawym rogu strony. Oddaj swój głos. Jestem ciekaw jakie jest Twoje zdanie na ten temat. Dzięki!