Jak zapanować nad kocim uzębieniem?
Znęcanie się nad zwierzętami a kara za ten czyn

Czy warto kąpać kota?

Pewnie każdy kiedyś słyszał, że ogólnie rzecz biorąc koty nie lubią wody i starają się trzymać od niej z daleka. Ile w tym prawdy? Cóż. Nie można jednoznacznie stwierdzić, że bezwzględnie każdy osobnik stroni od pluskania się w wannie. Są takie rasy kotów, które dość ochoczo korzystają z uciech taplania się w wodzie. Do takich ras można przede wszystkim zaliczyć Tureckie Vany czy Sfinksy. Nie oznacza to wcale, że nie znajdziemy żadnego innego amatora kąpieli w dowolnej formie. Często w sieci można odnaleźć filmiki z pluskającymi się dachowcami, Maine Coonami czy cała sforą innych kotowatych. O dziwo duże koty takie jak tygrysy czy lwy, też często wskakują do wody w celu ochłodzenia się lub zabawy. Wróćmy z powrotem do naszych domowych milusińskich i zastanówmy się czy rzeczywiście należy je co pewnie czas szorować?

Kąpać, czy nie kąpać?

Za punkt wyjścia powinniśmy przyjąć, że kąpać kota należy, jednakże im rzadziej tym lepiej. Kąpiel powinna odbyć się dopiero wtedy gdy kocie futro zostało dość mocno zabrudzone bądź zapach naszego pupila sprawia, że nie aż tak chętnie bierzemy go na ręce czy pozwalamy wejść mu do łóżka. Inną przyczyną, dla której należy wykąpać kota jest jakakolwiek inwazja pasożytnicza (pchły, kleszcze) o jeżeli wcześniej nie zastosowaliśmy innych preparatów na wymienione insekty. Nie należy kąpać młodych kociaków oraz kotek w ciąży. Pamiętajmy, że dla bardzo wielu futrzaków kontakt z wodą jest niezwykle stresujący, dlatego właśnie ta cała operacja powinna być przeprowadzona szybko i sprawnie.

Przygotowanie do kąpieli

Przed kąpielą należy bardziej niespokojnym mruczkom obciąć pazury, aby w jej trakcie nie dochodziło do zadrapań opiekuna. Wystraszony i zestresowany kot często próbuje za wszelką szelką cenę wydostać się z wanny czy brodzika, wbijając swoje ostre pazury w naszą skórę, co może doprowadzić do sporych poranień. Spróbujmy zatem uniknąć takiej sytuacji bądź przynajmniej zminimalizować jej skutki obcinając kocie pazury. Sam osobiście przed zabiegiem zdejmuje z wanny i okolic wszystko co kot mógłby zrzucić próbując wydostać się z łazienki. Przygotowuję zawsze dwa ręczniki (moje koty są długowłose) na sztukę kota i proszę drugą osobę o pomoc. Zawsze we dwójkę łatwiej jest opanować sierściucha, któremu przyjdzie do głowy ucieczka.

W trakcie kąpieli

Delikatnym strumieniem letniej wody dokładnie moczymy całego kota. Możemy użyć do tego celu słuchawki prysznicowej bądź miseczki z wodą. Uwaga! Nie moczymy głowy i nie dopuszczamy do dostania się wody do wrażliwych kocich uszu! Wiele osób pyta czy można do wyprania futrzaka użyć szamponu ludzkiego bądź psiego bo akurat taki jest pod ręką. Nie, nie wolno. Kocia skóra ma inne pH, a niżeli skóra człowieka czy psa. Więc jeśli chcemy, aby nasz kot nie miał problemów skórnych i najzwyczajniej w świecie czuł się dobrze po kąpieli używajmy kosmetyków do tego przeznaczonych. W przypadku kotów długowłosych można dodatkowo pokusić się o zastosowanie preparatów zapobiegających mechaceniu się sierści i ułatwiających rozczesywanie długiego kociego włosa.

Po kąpieli

Kładziemy kota na ręczniku i owijamy go całego tak, aby nadmiar wody wchłonął się w ręcznik. Jeśli okaże się, że jeden ręcznik nie wystarcza należy użyć następnego. Kot po wytarciu powinien być wilgotny, a z jego sierści nie powinna skraplać się woda. Dbając o zdrowie swojego pupila nie powinniśmy uskuteczniać kąpieli w chłodne czy zimne dni bądź narażać kota na pobyt w przeciągu. Oczywistym jest, że takie postępowanie może doprowadzić do choroby zwierza. W przypadku kotów krótkowłosych wytarcie gamonia w jeden ręcznik w zupełności wystarczy. Krótka sierść szybko wysycha. Co w przypadku kotów długowłosych? Można go potraktować suszarką pod warunkiem, że ten nie reaguje panicznie na jej widok, co niestety ale często się zdarza. W takim przypadku również należy pozostawić kota w spokoju aż sam wyschnie, a gdy to już nastąpi należy go porządnie wyczesać. Ja zawsze przed kąpielą daje kotu sporo pasty odkłaczającej ponieważ po zabiegu wylizywanie się trwa wieki i ilość połkniętej sierści jest zdecydowanie większa niż w przypadku codziennej, standardowej pielęgnacji.

Podsumowując

Przede wszystkim powinniśmy zastanowić się jak szybko i bezpieczne przeprowadzić kąpiel, aby była ona jak najprzyjemniejsza dla naszego sierściucha i sprawiała mu jak najmniej stresu. Nikt w końcu nie zna lepiej naszego kota od nas samych.