Zadbaj o koci wzrok już teraz
Jak wybrać zabawkę dla kota?

Alergia u kota

Zwierzęta tak samo jak ludzie narażone są na choroby przewlekłe. Do takich z pewnością należy alergia. Chciałbym powiedzieć kilka słów na temat alergii pokarmowej, bo moim zdaniem jest ona najbardziej uciążliwa dla zwierzęcia jak i opiekuna. Przede wszystkim musimy wiedzieć, że za niepożądane reakcje organizmu odpowiedzialne są białka, które znajdują się w praktycznie w każdym z rodzajów pożywienia podawanego kotom. Do najbardziej uczulających rodzajów mięs należy między innymi kurczak, wieprzowina, wołowina, królik czy jagnięcina. Dodatki, które stosowane są w karmach takie jak ryż, mleko czy soja również mogą uczulać. W sumie, tak na prawdę to totalnie każdy składnik może wywoływać niepożądane reakcje organizmu. Taki rodzaj alergii jest nieziemsko uciążliwy dla opiekuna, który musi stosować różne rodzaje diet, aby jego pupil czuł się komfortowo.

Jak to wygląda

Objawy alergii pokarmowej są podobne do innych jej rodzajów. Występuje np. świąd, wysypka, krostki, bąble, strupki. Dodatkowo w tym przypadku może dość jeszcze biegunka, luźny stolec czy wymioty. Także jak widać zrobiła nam się całkiem ciekawa mieszanka, z którą tak na prawdę nikt chyba nie chce mieć do czynienia.

Jak sobie radzić z alergią u kota?

Na początek chce powiedzieć, że współczuje opiekunom, którzy mają więcej niż jednego kota i tylko jeden osobnik wykazuje skłonności alergiczne. Dlaczego? Ano dlatego, że podstawowym działaniem w przypadku alergii pokarmowej jest dieta eliminacyjna. Co to znaczy? Ni mniej ni więcej tyle, że eliminujemy z diety kota kolejne składniki pokarmowe, które mogą wywoływać reakcje alergiczne. Podając np. karmę z kurczakiem, eliminujemy źródło białka jakim jest kurczak i zastępujemy je np. jagnięciną. Jeśli w ciągu kolejnych 4 tygodni okaże się, że kot przestał miewać objawy alergii, znaczy to, że za uczulenie odpowiedzialne było białko kurze. Tutaj możliwe są różne warianty i w zależności od kota i jego upodobań smakowych sami musimy kombinować. Eliminacja powinna zaczynać się zawsze od składnika, który występuje w największej ilości w pożywieniu i który powszechnie uważa się za wywołujący reakcję alergiczne.

Jeśli chcemy być pewni, co do odnalezionego alergenu po około 4 tygodniach od ustąpienia objawów, powinniśmy podać pierwotnie stosowaną karmę. Jeśli w ciągu tygodnia czasu powrócą reakcje alergiczne u kota, mamy pewność co do trafności zidentyfikowanego składnika pokarmowego. W trakcie diety eliminacyjnej my opiekunowie musimy wykazać się żelazną dyscypliną. Podając kotu do jedzenia cokolwiek innego niż założyliśmy,  skazujemy naszą pracę na niepowodzenie a kota na dalsze cierpienie. Maślane kocie oczy, nie mogą robić w tym przypadku na nas żadnego wrażenia. Dobro kota jest najważniejsze.

Specjalne karmy

Musimy wiedzieć, że są różne skutki reakcji alergicznych. Takie które mają delikatny przebieg, możemy dość łatwo wyeliminować zmieniając podstawową karmę na inną. Niestety są również koty, które mają bardzo silne alergie mogące doprowadzić je nawet do wędrówki za tęczowy most. W takim przypadku znalezienie kombinacji składników pokarmowych nie wywołujących uczulenia jest potwornie trudne. Z myślą o takich właśnie przypadkach powstały karmy zawierające hydrolizowane białka (białka przetworzone do polipeptydów), które nie wywołują reakcji alergicznych. Taka karma nie zawiera praktycznie mięsa a białka są pochodzenia roślinnego. Sami nigdy nie powinniśmy podawać takiej mieszanki bez konsultacji z lekarzem weterynarii.

Rozpoznanie

Objawy idące w ślad za alergią pokarmową nie koniecznie muszą być z nią związanie. Są inne różne schorzenia, które mogą mieć podobne objawy a z alergią nie mają za wiele wspólnego. Dlatego zanim zaczniemy „leczyć” kota, należałoby zaczerpnąć porady weterynarza. Tak dla własnego spokoju.